x₁=-x₀₂+v₀₁t+a₁t²/2
x₂=v₀₂t+a₂t²/2
x₁=x₂=>-x₀₂+v₀₁t+a₁t²/2=v₀₂t+a₂t²/2<=>t²(a₁-a₂)/2+t(v₀₁-v₀₂)-x₀₂=0<=>t²(3-1)/2+t(2-5)-18=0<=>t²-3t-18=0
Δ=9+72=81
t₁,₂=(3±7)/2
t₁=(3+7)/2=10/2=5 s
t₂=(3-7)/2=-4/2=-2<0 N.C.
t=t₁=5 s
d=-x₀₂+v₀₁t+a₁t²/2=-18+2*5+3*5²/2=-18+10+37,5=29,5 m
v₁=v₀₁+a₁t=2+3*5=2+15=17 m/s
vm₁=(v₁+v₀₁)/2=(17+3)/2=20/2=10 m/s
v₂=v₀₂+a₂t=5+1*5=5+5=10 m/s
vm₂=(v₂+v₀₂)/2=(10+5)/2=15/2=7,5 m/s