Calculeaza caldura cedata prin condensarea masei m=500g de vapori de apa, daca v=2250J/KG

Răspuns: 1125kJ
Explicație:
Lambda=Q/m deci Q=lambda*m=2250kJ*0.5kg=1125kJ