👤

Nr p pentru care concentratia unei solutii obisnuite din 120g apa si 30g sare este p%

REPEDE VA ROG


Răspuns :

Cantitatea totală de soluție = 120 + 30 = 150 g

Concentratia = procentul de sare din solutie= (30/150) × 100% = 3000/150 % = 20%

p = 20%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari