👤

Doi motocicliști pornesc din acelasi punct,pe aceeasi directie si in acelasi sens la 4 secunde unul dupa altul ,in vitezele V (indice 01)=5m/s , V(indice 02) = 2 m/s si având aceleratiile a(indice 1)=0,5 m/s ² si respectiv , a(indice2)= m/s².

Dupa cat timp se vor intalni?


Răspuns :

x₁=v₀₁(t+Δt)+a₁(t+Δt)²/2

x₂=v₀₂t+a₂t²/2

x₁=x₂=>v₀₁(t+Δt)+a₁(t+Δt)²/2=v₀₂t+a₂t²/2<=>5t+20+0,25(t²+8t+16)=2t+0,5t²<=>5t+20+0,25t+2t+4=2t+0,5t²<=>-0,25t²+5t+24=0

Δ=25+24=49

t₁,₂=(-5±7)/(-0,5)

t₁=(-5+7)/(-0,5)=2/(-0,5)=-4<0 N.C.

t₂=(-5-7)/(-0,5)=-12/(-0,5)=12/0,5=24 s

t=24 s

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari