👤

pls pls repede ex 14 ..............ms ​

Pls Pls Repede Ex 14 Ms class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

40 kg fructe(mere+pere).........154 lei

3kg mere......... 5kg pere...........34 lei|×4

4kg mere......... 9kg pere...........57 lei|×3

-------------------------------

12kg mere........ 20kg pere......... 136 lei

12kg mere.........27kg pere.......... 171 lei

-------------------------------

7kg pere..........35 lei

1.Cat costa 1 kilogram de pere?

35:7=5 lei

2.Cat costa 3 kilograme de mere?

34-5×5=

=34-25

=9 lei

3.Cat costa 1 kilogram de mere?

9:3=3 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari