Răspuns :
Andrei cumpara 6 kg mere și plătește 18 lei. Cat costa un kg de mere?
Pentru a rezolva problema citim cu atentie datele oferite de problema. Stim cate kg de mere s-au cumparat si cat s-a platit pentru ele. Pentru a afla pretul unui kg de mere vom imparti pretul platit la numarul de kg si astfel vom afla pretul unui kg de mere.
Cat costa un kg de mere?
18 lei : 6 kg = 3 lei/kg
Pretul unui kg de mere este 3 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!