Răspuns :
Răspuns:
12roboti.......15catelusi de plus..990lei
8roboti........18catelusi de plus......900lei
...........................................................
4roboti......3catelusi de plus.....90lei
90lei :3= 30lei(3catelusi)
90lei-30lei=30lei(4roboti)
30lei:4= 7,5 lei (1 robot)
1robot....1catelus....17,5 lei
Sper că te-am ajutat.
Răspuns:
catelus = 30 lei
robotel = 45 lei
Explicație pas cu pas:
12 r ........ 15 c ......... 990 lei / x 2
8 r...........18 c ...........900 / x 3
24 r........30 c........1980 lei
24 r........54 c .........2700 lei scadem relatiile
/ 24 c .......720 lei
720 : 24 = 30 lei costa un catelus
8r.............18 c ....................900
8 r........18 x 30 = 540 .....900
900 - 540 =360 costa 8 robotei
360 : 8 = 45 lei costa un robotel
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!