Răspuns :
Răspuns:
Explicație: m diz. HCl=36×20÷100=7.2
M HCl=36.5 g/mol=> 7.2÷36.5=
0.197 moli HCl=> m AgCl=0.197×M AgCl=27.974g, m HNO3=0.197×M HNO3=12.411g
Răspuns:
Explicație:
-se afla md sol. de HCl
md= c.ms :100
md=36 . 20 :100=7,2 g HCl
7,2g xg
HCl + AgNO3 = AgCl + HNO3
36,5g 133,5g
x=7,2 . 133,5 : 36,5 =26,33 g AgCl
n= 26,33 g: 133,5g/moli=0,197 moli AgCl
MHCl=1 +35,5=36,5----->36,5g/moli
MAgCl=108 +35,5=133,5----->133,5g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!