👤

O gospodina a cumparat 3 kg de mere si 2 kg de pere platind 19 lei. In alta zi pentru 2 kg de mere si 3 kg de pere gospodina plateste 21 lei. Cat costa un kg din fiecare fel de fruct?

Răspuns :

Răspuns:

5 lei un kg de pere

3 lei un kg de mere

Explicație pas cu pas:

3kg mere.......2kg pere........19 lei|×2

2kg mere.......3kg pere........21 lei|×3

------------------------------------------------------

6kg mere.......4kg pere........38 lei

6kg mere.......9kg pere........63 lei

------------------------------------------------------

0kg mere.......5kg pere.........25 lei

25:5=5 lei un kg de pere

5×2=10 lei 2 kg de pere

19-10=9 lei 3 kg de mere

9:3=3 lei un kg de mere

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari