👤

Calculați volumul de oxigen ce se formeaza în urma reacției unui kilomol de ozon. Va rog ajutați-mă!

Răspuns :

Răspuns:

este vorba e descompunerea ozonului

2kmol.......3kmol

2O3     ----> 3O2

1kmol.............x=n=1,5kmolO2

STIM   Vm= 22,4l/mol=22,4mcub/kmol

V,ozon= 1,5x22,4 mcub=33,6 mcub

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari