👤

Două kg. de mere și șapte kg. de portocale costă 34 lei. Cât costă un kg. de mere și unul de portocale, dacă 5 kg. de mere și un kg. de portocale costă 19lei? VĂ ROG URGENT

Răspuns :

2kg m ... 7 kg p ...... 34 lei

5 kg m... 1 kg p ......19 lei /×7

____________________________

2 kg m .... 7 kg p .....34 lei

35 kg m ...7 kg p ......133 lei

_____________________________

35-2=33 kg mere ( in plus )

133-34=99 lei

99:33=3 lei ( costa 1 kg mere )

3×2=6 lei ( 2 kg mere )

34-6=28 lei ( costă 7 kg portocale )

28:7=4 lei ( costă 1 kg portocale )

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari