2kg m ... 7 kg p ...... 34 lei
5 kg m... 1 kg p ......19 lei /×7
____________________________
2 kg m .... 7 kg p .....34 lei
35 kg m ...7 kg p ......133 lei
_____________________________
35-2=33 kg mere ( in plus )
133-34=99 lei
99:33=3 lei ( costa 1 kg mere )
3×2=6 lei ( 2 kg mere )
34-6=28 lei ( costă 7 kg portocale )
28:7=4 lei ( costă 1 kg portocale )