Răspuns :
Răspuns: 0,089 kg / m³
Explicație:
0° C si 1 atmosfera reprezinta parametrii cunoscuti sub numele de " conditii normale"
in conditii normale, un mol de gaz ocupa un volum de 22,4 litri = 22.4 dm³
un mol de hidrogen contine 2 grame.
densitate = masa / volum = 2 grame : 22,4 litri = 0,089 g / l = 0,089 g / dm³ = 0,089 kg / m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!