👤

Din reactia acidului azotic cu magneziu rezulta 8,4 g sare.Ce cantitati de reactanti s-au folosit?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

xg           yg             8,4g

2 HNO3 + Mg  =Mg( NO3 )2  +H2

2.63g        24g      148 g

x=126 .8,4 :148=7,15 g HNO3

n=7,15 g :63g/moli=0,11moli HNO3

y=24 .8,4 : 148=1,36g Mg

n=1,36g : 24g/moli=0,056 moli Mg

MHNO3=1+14+3.16=63---->63g/moli

MMg(NO3 )2=24 +2.14 +6.16=148-----> 148g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari