Ex 4va rog dau puncte multe si coroana

Răspuns:
M,CaSO4.2H2O= 172g/mol=172kg/kmol
M,(CaSo4)2.H2O=290g/mol=290kg/kmol
172kg......................................290kg
x.....................................................7000kg
x= 7000x172/390 kg=..........................calculeaza !!!!!
Explicație: