👤

Metoda comparatiei:8 kg morcovi si 5 kg spanac costa 73 de lei,iar 10 kg morcovi si 5 kg spanac costa costa 85 de lei.Afla pretul unui kilogram de morcovi si pretul unui kilogram de spanac

Răspuns :

Metoda comparației

8 kg morcovi........5 kg spanac........73 lei

10 kg morcovi.........5 kg spanac........85 lei

2 kg morcovi..........---------------....

......12 lei

1 kg morcovi..........12 : 2 = 6 lei

8 × 6 = 48 lei........5 kg spanac........73 lei

5 kg spanac.........73 - 48 = 25 lei

1 kg spanac.........25 : 5 = 5 lei