Răspuns :
ρ=2,7 g/cm³=2700 kg/m³
G=mg=>m=G/g=54/10=5,4 kg
ρ=m/V=>V=m/ρ=5,4/2700=0,002 m³=2000 cm³
V=l³<=>2000=l³=>l≅13 cm
Răspuns: 12,6 cm
Explicație:
rezolvarea problemei se face urmand acesti pasi . I-am numerotat invers, pentru ca ne gandim in ordinea 3,2,1, dar rezolvam in ordinea 1,2,3 :
3. aflam latura cubului dupa ce aflam valoarea volumului
(volum cub = latura x latura x latura )
2 volumul il aflam din formula densitatii
densitate = masa / volum,
volum = masa / densitate
1. masa o calculam din greutate
G = m g
m = G : g
rezolvare :
1. masa = Greutate : g = 54 N : 10 N/kg = 5,4 kg = 5400 g
2. volum cub = masa cub : densitate = 5400 g : 2,7 g /cm³ = 2000 cm³
3. latura cubului = ∛ Volum = ∛ 2000cm³ ≈ 12,6 cm
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!