Răspuns:
Explicație:
C + O2 = CO2
M CO2 = 44 g/mol
M O2 = 32 g/mol
1 mol O2 ............ 1 mol C .................... 1 mol CO2
32 g .......................12 g............................44 g
142,4 g.......................y....................................x
x = 142,4*44/32 = 195,8 g CO2 (gazul degajat)
y = 142,4*12/32 = 53,4 g C care a reactionat
100 g carbune ....................90 g C
z..............................................53,4 g C
z = 53,4*100/90 = 59,(3) g carbune folosit