Răspuns :
1.
100% ................... 320 g carbid impur
64% ................... m g carbid pur
=> m = 204,8 g carbid pur
204,8 g n moli
CaC2 + 2H2O --> Ca(OH)2 + C2H2
64 1
=> n = 3,2 moli C2H2 obtinuta
3,2 moli md g
C2H2 + 2HCl --> C2H4Cl2
1 2x36,5
=> md = 233,6 g HCl
2.
2400 kg V m3
CaC2 + 2H2O --> Ca(OH)2 + C2H2
64 22,4
=> V = 840 m3 s-ar fo obtinuit la 100%
100% .............. 840 m3
rand. ............. 600 m3
= 71,43%
Răspuns:
1) 116,8g HCl
Explicație:CaC₂ + 2H₂O---- Ca(OH)₂ + C₂H₂
320x 64%=204,8g( 3,2moli de carbid)
C₂H₂ + HCl---- CH₂=CH-Cl
1mol de C₂H₂..........1mol de HCl
3,2 moli de C₂H₂....3,2 moli de HCl
m HCl = 3,2x 36,5= 116,8g.
problema 2.
daca 600m³ de C₂H₂ sunt masurati in cond. normale atunci 600: 22.4= 26,786 kmoli...deci avem nevoie de 26,786 kmoli de CaC₂...asta inseamna 1714.286m³...deci puritatea carbid =1714.286m³: 2400m³= 71,4%.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!