👤

In urma introducerii intr-un pahar Berzelius a 50 g solutie NaOH 40% si 50 g solutie HCl 36,5 % se va obtine o solutie ce contine apa in proportie de...?

Răspuns :

Răspuns:

50+50= 100g de solutie in care avem 0,5 moli de NaCl adica 29,25g deNaCl si (100- 29,25)=70.75g de apa.

deci 70,75: 100=70,75%.

Explicație:

50g solutie 40% inseamna 20g de NaOH adica 0,5 moli

50g sol de HCl 36,5% inseamna 18,25g adica 0,5moli...deci reactia HCl +NaOH este mol la mol...in final avem NaCl si H₂O.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari