Doua vase izolate termic de volume egale,sunt conectate cu un tub scurt cu o valva care initial este inchisa.Primul vas este umplut cu v1=1/3 moli de gaz ideal monoatomic la temperatura T1=300K,iar cel de al doilea vas contine v2=1/5 moli de alt gaz monoatomic ideal la temperatura T2=500K.Valva este deschisa si gazele se amesteca.Determinati temperatura de echilibru a gazelor
ΔU=ΔU₁+ΔU₂=0<=>υ₁CvΔT₁+υ₂CvΔT₂=0 |:Cv<=>υ₁(Θ-T₁)+υ₂(Θ-T₂)=0<=>υ₁Θ-υ₁T₁+υ₂Θ-υ₂T₂=0<=>Θ(υ₁+υ₂)=υ₂T₂+υ₁T₁=>Θ=(υ₂T₂+υ₁T₁)/(υ₁+υ₂)=(500/5+300/3)/(1/5+1/3)=(100+100)/(0,2+0,3)=200/0,5=400 K
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!