Răspuns :
Răspuns:
date necesare M,HCl= 36,5g/mol Vm= 22,4l/mol
-calculez moliH2
niu=V/Vm= 112 l/22,4 l/mol= 5molH2
-deduc moli Zn,HCl,ZnCl2, din ecuatia chimica
1mol......2mol...........1mol.........1mol
Zn + 2HCl=====> ZnCl2 + H2
x...........y....................z.................5mol
c)z= 5mol ZnCl2
a)m,Zn= niuxM= 5molx65g/mol=325g este m,pur
p= mpx100/m,i= 325x100/600%=54%
b) m,HCl= niuxM= 10molx36,5g/mol= 365g.......md
c= mdx100/ms---> ms= 365x100/36,5g= 1000g
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!