👤

2 g aluminiu se ard, aflati V oxigenului necesar ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

2g       xg

4Al  + 3O2 =2Al2O3

4 . 27g  3 . 32g

x=2. 96 : 108=1,8 g oxigen

n=1,8g : 32g/moli=0,056 moliO2

VO2=0,056moli .22,4 L/moli=1,25 L