👤

Am nevoie la chimie sa fac acesta problema!!​

Am Nevoie La Chimie Sa Fac Acesta Problema class=

Răspuns :

solutia finala trebuie sa fie

ms = 200 g sol. , c = 20%

aplicam regula dreptunghiului:

c1 = 36% -----------------------> 20-10 = 10 parti sol. c1

         c.final= 20%

c2 = 10% -----------------------> 36-20 = 16 parti sol c2

              ---------------------------------------------------------

                           total = 10+ 16 = 26 parti sol de 20%

daca la 26 parti ... 10 parti sol c1 ...... 16 parti sol c2

         200 g          a g sol c1                b g sol c2

                           = 76,92 g sol c1      = 123,1 sol c2

=> ms1 = 76,92 g

ro = ms/Vs => Vs = ms/ro

=> Vs.c1 = 76,92/1,18 = 65,2 cm3

=> ms2 = 123,1 g

ro = ms/Vs => Vs = ms/ro

=> Vs.c1 = 123,1/1,05 = 117,24 cm3

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari