Răspuns :
Răspuns:
p=mp.100 : mi ;p=puritate ; mp=masa pura ; mi =masa impura
Explicație:
- se afla masa pura de KClO3
mp=p .mi : 100
mp= 80 . 200 : 100=160 g KClO3 pur
160g xg
2 KCl O3= 2KCl + 3O2
2.122,5g 3 .32g
x=160. 96 : 245=62,69 g O2
n= 62,69g :32g/moli=1,96 moli O2
MKClO3=39 + 35.5 +3.16=122,5----->122,5g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!