Pentru a ajunge la km.90, trenul A are de parcurs 80 km cu viteza de 120 km/h. Calculăm timpul in care trenul A ajunge la km 90:
v = d/t => t = d/v = 80/120 = 2/3 ore = 60×2/3 minute = 40 minute
Pentru a ajunge la km.90, trenul B are de parcurs 90 km cu viteza de 150 km/h. Calculăm timpul in care trenul B ajunge la km.90:
t = d/v = 90/150 = 3/5 ore = 60×3/5 minute = 12×3 minute = 36 minute
Așadar, trenul B este primul care ajunge la km.90