👤

Afla cantitatea de sare care se gaseste in 72 kg de solutie cu concentraţia de 15%


Răspuns :

Răspuns:

Ms=72 kg=72000 g

c=15%

_________

md=?

_________

c=md×100/ms

15=md×100/72000

15=md/720

md=720×15

md=10800 g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari