👤

pentru acidul sulfhidric calculati a) raportul atomic
b) raportul de masa
c. compozitia procentua​la


Răspuns :

a)

r.a.= 2 : 1

r.m.= 2 : 32=

1 : 16                  

b)

Compozitia procentuala

MH2S=2 +32 =34------->34g/moli

34g H2S----------2g H---------32g S

100 gH2S---------xg----------------yg

x=100 .2 :34=5,88% H

y=100.32 : 34=94,12% S

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Istorie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari