👤

Se descompun 120kg carbonat de cupru de puritate 87%. Calculați:
a) Cantitateade produs solid rezultat
b) Volumul de gaz degajat


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

- se afla masa pura de CuCO3

mp=p.mi :100

mp=87 . 120 :100=104,4 kg CuCO3

104,4 kg       xkg     yg

 CuCO3 = CuO +CO2

124kg         80kg     44kg

x=104,4 . 80 : 124=67,35 kg CuO

y=104,4 .44 : 124=37,05 kg CO2

n=37,05kg : 44kg/kmoli =0,84 kmoli CO2

VCO2=0,84 kmoli . 22,4 m³/kmoli=18,8m³

MCuCO3=64 +12 +3.16=124 ----->124kg/kmoli

MCuO=64 +16=80------>80kg/kmoli

MCO2=12 +2.16=44----->44kg/kmoli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari