👤

CALCULATI CONCENTRATIA PROCENTUALA A SOLUTIEI DUPA EVAPORAREA A 50g apa.
Ms1 = 1720
Md1 = 481.6
M apa1 = 1238,4
C1 = 28%

ms2 = 920g
md2= 165,6g
m apa2 = 754,4
c2 = 15%

AJUTOR URGEEENT


Răspuns :

Răspuns:

se aplica relatia

c= mdx100/ms,    unde ms= md+m,apa

deci, daca scade m,apa, scade si ms, creste c,pentru ca md ramane neschimbat

1.     c'= 481,6x100 / (1720-50)=.......

2.      c'=165,6x100 /( 165,6+754,4-50)=......calculaza !!!!!

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari