👤

Mara a cumpărat 2 kg de banane, pentru care
a plătit 12 lei. Cât ar fi plătit dacă ar fi cum-
pårat 3 kg?



CU ÎNTREBARÌ!​


Răspuns :

Răspuns:

Deci. Dacă 2 kg costa 12 lei trebuie sa aflam cât costa un kg deci vine 12:2=6 lei. Iar acum aflam 3 kg adc 3x6=18 lei

Plan de rezolvare

1. Cât ar fi plătit dacă ar fi cumpărat 1 kg de banane ?

12 : 2 = 6 lei

2. Cât ar fi plătit dacă ar fi cumpărat 3 kg de banane ?

6 × 3 = 18 lei

Răspuns : 18 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari