👤

Calculați masa soluției de HCl de concentrație 73% din ecuația Zn+HCl și m de Zn consumată dacă Volumul de H2 este de 8,96 l

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

  n =8,96 L : 22,4 L/moli=0,4 moli hidrogen              

m= 0,4moli . 2g/moli=0,8 g H

   yg        xg                     0,8g

     Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

  65g    2.36,5g               2g

x=73 . o,8  : 2=29,2 gHCl ----->acesta este  md  sol. de HCl

-se afla ms sol. de HCl

ms=md.100 :c

ms=29,2 .100 :73=40 g sol. HCl

y=0,8 .65 : 2=26 g Zn

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari