Răspuns :
Răspuns: 8,88 m/s
Explicație:
v = d/ t viteza medie = distanta totala/ timpul total
v1= 8 m/s
v2 = 10 m/s
v1 = d1/t1 si
v2 = d2/t2
distanta totala = d1+ d2 =2d ( stim ca distantele sunt egale, jumatati din intregul parcurs, d1 = d2 = d )
t1 = d/v1 si t2 = d/ v2 t1+t2= d/v1+d/v2 = d( v1+v2) / v1v2
viteza medie = vm = 2d/ (t1+t2) = d / d(v1+v2) / (v1+v2)= 2dv1v2/ d(v1+v2) = 2v1v2( v1+v2) = 2 x 8 x 10 / 18 = 8,88 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!