Răspuns :
100% ..................... m.impura kg
25% ....................... 100 kg
=> m.impura = 100x100/25 = 400 kg apa de var impura
Răspuns:400 kg.!!
Explicație: 1) 25% dintr-un n umar,inseamna 1/4 din acel numar!(Sau daca doresti un sfert) 2) Masa substantei impure de apa de var sau Ca(OH)2=100x4=400 kg.O zzi excelenta!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!