👤

Asupra unui corp de masa m=3kg acționează o forță rezultantă de 12N. Aflati accelerația corpului și accelerația corpului când Forta se injumatateste.

Răspuns :

F = ma ⇒ a = F/m = 12 / 3 ⇒ a = 4 m/s²

F = 6 N ⇒ a = 6 / 3 ⇒ a = 2 m/s²

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari