Răspuns :
Răspuns: 200 RON
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
6 mingi de fotbal ......... 6 masinute ....... 3 000 lei
4 mingi de fotbal ......... 3 masinute ........ 1 700 lei l × 2
____________________________________ egalizez nr. masinute
8 mingi de fotbal .......... 6 masinute ....... 3 400 lei
6 mingi de fotbal ......... 6 masinute ....... 3 000 lei
_____________________________________ scad relatiile
2 mingi de fotbal ............/ ......................... 400 lei
400 lei : 2 = 200 lei costa o minge
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!