👤

In 126g de solutie de acid azotic de concentratie 25% se introduce o panglica de magneziu. Calculati numarul de moli de hidrogen obtinut si masa de azotat de magneziu. Dau coroana


Răspuns :

Răspuns:

-calculez masa si moli HNO3 din solutia data

c=mdx100/ms---> md=126x25/100g=31,5g

niu=m/M= 31,5g/63g/mol= 0,5molHNO3

deduc, din ecuatia chimica,moliH2 si MgNO3

1mol......2mol.............1mol..........1mol

Mg +  2HNO3-----> Mg(NO3)2+ H2

          0,5mol...............y.................z

z= 0,25molH2

y= 0,25molMg(NO3)2

M,Mg(NO3)2=148g/mol

m= niuxM= 0,25molx148g/mol=........................calculeaza !!!!!

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari