Răspuns :
Răspuns:
-calculez moli O2, stiind A,O2= 32g/mol
niu=m/A= 128g/32g/mol= 4molO2
-deduc moli O2 din ecuatia chimica
4mol....3mol
4Al + 3O2---> 2Al2O3
x...........4mol
x=niu=16/3molAl pur
-calculez moli Al pur, stiind A,Al=27g/mol
m=niuxA=16/3X27g=144g Al pur
-deduc masa Al impur, din puritatea
p=m,px100.m,i---> mi=144x100/90g=160g Al impur
deci, in reactie se introduc 160gAl impur ,dar numai 144g intra in reactie, fiind pur.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!