Răspuns :
30×3600 s =108000 ,transformat în m/s vine 108
si 45×3600 s =162000 ,care este 162 m/s
daca ai nelamuriri imi poti spune în comentarii si te ajut cu mare drag!
Răspuns: 40 km/h = 11,111 m/s
Explicație:
automobilul parcurge in 1/3 din timp, cu viteza de 30 km/h o distanta
d1 = viteza x timp = 30 km/h x t/3 h = 10 t km
in restul de 2/3 din timpul total t, cu viteza de 45 km/h strabate o distanta
d2 = 45 x 2/3 t = 30 t km
viteza medie = distanta totala / timpul total
distanta totala = d1 + d2 = 10t + 30 t = 40 t
timpul total = t
viteza medie = 40 t : t = 40 km/h
40 km /h = 40 000 m : 3600 s = 11,11 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!