👤

Calculeaza masa de carbon care se poate extrage din 10,5 tone de carbune cu un continut de 75% carbune.Determinati masa impura.

Răspuns :

Răspuns:

10,5 t=10500kg

Explicație:

p=mp .100 : mi    [   p=puritate ;mi=masa impura ;mi=mp + m impuritati]

mp = p . mi : 100

mp=75 . 10500 :100 =7875 kg  C

mi=10500 kg

mimpuritati= mi - mp

                  =10500 kg - 7875kg

                   =2625 kg

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari