Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-se afla masa pura de sulf
p=98% [ 100- 2=98 ]
p=mp.100 : mi
mp= p.mi :100
mp=98 . 6,5 :100=6,37 g S
-se afla masa pura de Fe [ p=88% ]
mp=88 . 11,5 :100=10,12 g Fe pur
-se presupune ca nu se cunoaste masa de S
10,12g xg yg
Fe + S = FeS
56g 32g 88g
x= 10,12 . 32 : 56=5,78 g consumat
Deci Seste in exces----->6,37g -5,78g=0,59 g S in exces
y=10,12 . 88 :56=15,9 g FeS
n=15,9g :88g/moli=0,18 moli FeS
M FeS=56 +32=88---->88g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!