👤

Cum se calculează masa moleculară a formulei: Că(NO3)2​

Răspuns :

Răspuns:M- masa moleculara

M=A Ca + (A N + 3A O)× 2= 40+(14+3×16)×2=

40+(14×48)×2=40+62×2=40+124=164u.a.m(unitati atomice de masa)

A este masa atomica ; A N =14; ACa=40;

A O=16

Masa moleculara se exprima ca fiind suma maselor atomice a elementelor ce intra in componenta unei molecule(in cazul nostru molecula este Ca(NO3)2 )

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari