👤

Câte grame de de clorura de bariu se obține în urma reacției acidului clorhidric cu 60 g barieu? Cate grame de hidrogen se consuma în reacția cu azotul pt a pobtine 260 g amoliac? Câți moli de hidrogen de natriu se obține prin reacția prin reacția a 32g apa cu oxigen de natriu? AJUTOR VA DAU COROANA INIMO CE VREȚI AJUTAȚI-MĂ SUNT LA TEST

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1.

  60g                    xg

     Ba + 2  HCl = BaCl2 + H2

   137g                   208 g

x=60.208 : 137=91,09 g BaCl2

MBaCl2=137 +2.35,5=208----->208g/moli

2.

   xg               260g

 3 H2 + N2= 2NH3

3.2g                2.17g

x=6 . 260 : 34=45,88 g  hidrogen

3.

              32g       x g

Na2 O + H2O=2NaOH

              18g      2.40g

x=32. 80 : 18=142,22g NaOH

=se afla nr. de moli de NaOH

n= m: M                    n=nr. moli

n=142,22g : 40g/moli=3,55 moli NaOH

Ba=bariu

NH3=amoniac

NaOH=hidroxid de natriu

Na2O= oxid de natriu

MBaCl2=137 +2.35,5=208--->208g/moli

MMNH3=14+3=17----->17g/moli

MNaOH=23+16+1=40---->40g/moli

MH20=2+16=18---->18g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari