👤

Cata sare trebuie adaugata la o cantitate de 600g de apa ca sa obtinem 25% ?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

mapa=600g         c=md.100:ms

c=25%                  md=c.ms :100

md sare                 ms=md +mapa

                              c=md.100 : (md +mapa )

                              25 =md .100 : ( md +600 )

                              25. ( md +600 ) =md .100       [se simpl. cu 25]

                              md +600 =4 md

                                  600=4md  -md

                                   600= 3md

                                    md=200 g sare

       

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari