👤

Un automobil parcurge distanța dintre două orașe, mergând cu o viteză medie de 60km/h în 3 ore. În câte ore parcurge distanța dintre cele două orașe daca viteza sa scade cu 15km/h.​

Răspuns :

Răspuns:

4 ore baaaaaaaaaaaaaa

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

v=d/t

d=vt

d=60x3=180 km

daca v scade cu 15  v=45km/h

v=d/t

t=d/v = 180/45= 4ore

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari