Vom nota cu a = masa de Fe consumata si cu b = masa de Cu depusa.
Stim ca 40-a+b = 41,6 g
=> -a+b = 1,6 g
Scriem reactia chimica
a g b g
Fe + CuSO4 --> FeSO4 + Cu
56 64
a = 56b/64 = 0,875b
=> -0,875b + b = 1,6
=> b = 12,8 g Cu depus
=> a = 0,875b = 11,2 g Fe consumat