intr o cana de cupru cu masa mCu=0,2kg se toarna apa,m apa=1kg se cunosc temeperaturele tCu=t apa=40 de grade celsius.Se introduce o bucata de gheata temp gheata = -5 grade celsius,teta=4 grade celsius.se dau: concentratie cupru=380J/kg, concentratie apa=4185J/kg,concentratia gheata=2090J/kg si temperatura lantenta=330000J/kg. masa ghetii=? VA ROOOOG MULT!!!​
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!