👤

Un biciclist a parcurs Δx1 = 1,5 KM in Δt1 = 45 de minute. Ce distanta va parcurge un tren in Δt2 = 25 minute stiind ca viteza lui este de n = 4,5 ori mai mare decat cea a biciclistului.

Răspuns :

Răspuns:  3,75 km

Explicație:

viteza  = distanta / timp

trenul va parcurge distanta d = viteza x timp

viteza trenului = 4,5 x viteza biciclistului

viteza biciclistului = distanta / timp =- 1,5 km / 45 minute

deoarece  1 h are 60 minute, 45 minute = 45 x 1 : 60 = 3/4 ore

viteza biciclistului = 1,5 km / (3/4) = 1,5 x 4./3 ore = 2 km/h

viteza trenului = 4,5 x 2 km/h = 9 km/h

distanta parcursa de tren = 9km/h x 25 minute

60 min .......1 h

 25 min ........ = 25 / 60 ore = 5/12 ore

distanta tren = 9 km/h x 5/12  h = 3,75 km

[ sper ca datele sunt corecte...]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari