Răspuns :
Răspuns:
Explicație:-se afla masa de HCl
175,5g xg
2 NaCl + H2SO4= Na2SO4 +2HCl
2.58,5g 2 .36,5g
x=175,5 . 73 : 117=109,5 g------>acesta este md sol. de HCl
-se afla ms sol. de HCl
ms=md.100:c
ms=109,5 .100 : 36,5= 300g sol. HCl
-se afla masa de apa
ms=md+mapa
mapa=ms - md
mapa=300g - 109,5=190,5 g
MNaCL=23+35,5=58,5--->58,5g/moli
MHCl =1+35,5=36,5 ----->36,5g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!