Răspuns :
Răspuns:
2M+ n/2O2---> M2On
M2On+2nHCl------> 2MCln+nH2O
M=42,5= A,M+35,5n pentru n=1 ---> A,M= 7g/mol====> Li, valenta 1
2Li + 1/2O2---> Li2O
Li2Ol+2HCl----> 2LiCl +H2O
din cele doua ecuatii, 2mol Li.........2molLiCl sau, in grame
2x7g.................2x42,5g
28g........................x=m=170g LiCl
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!