👤

cati moli de amoniac(NH3) se obtin din hidrogenul dezlocuit in reactia zincului cu 300 g de soltuie de acid clorhidric (HCl)de concentratie 7,3%​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

-se afla  md  sol. de HCl

md= c.ms :100

md=7,3g .300: 100=21, 9g HCl

21,9g                             xg

   2HCl + Zn = ZnCl2 +H2

  2.36,5g                      2g

x=21,9 .2 :73=0,6 g H

n= 0,6g : 2g/moli=0,3 moli hidrogen

 0,3moli           ymoli

    3 H2 + N2 = 2NH3

3moli                  2moli

y=0,3 .2 :3=0,2 moli NH3

   

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari